Monety Zygmunta III Wazy

Zagraniczne monety w Rzeczpospolitej

Szkoci i ich monety w Rzeczpospolitej

Raz na jakiś czas w skarbach wśród szelągów, są znajdywane takie oto miedziane monetki:

wpisb.PNG"Co to za moneta?" - takie pytania pod zdjęciem tego miedziaczka czytam na wielu forach. Zatem już odpowiadam, to dwa szkockie pensy Karola I, króla Anglii i Szkocji tzw. turner czy też boddle. Kolejne pytanie, które zwykle mi zadają brzmi  ''Co szkocka moneta robi w Polsce?" teraz zatem pokrótce postaram się odpowiedzieć na to pytanie, otóż w XVII wieku, jak wiadomo Rzeczpospolita była prawdziwą potęgą, do Gdańska zjeżdżali się kupcy z całej Europy, nie inaczej było ze Szkotami, którzy także przyjeżdżali handlować do Rzeczypospolitej i  to właśnie Szkoci szczególnie sobie upodobali nasz kraj np. James Cockburn sfinansował budowę opery gdańskiej. Tak w XVII stuleciu do Polski przybyło ponad 100 000 Szkotów... Wspaniałe czasy, kiedy to imigrowano do Polski, a nie emigrowano z niej...

O ogromnej liczbie Szkotów w Rzeczypospolitej świadczy stwierdzenie szkockiego podróżnika Williama Lithgow, który pisał  o Polsce jako Mamce młodych ludzi i młodzieniaszków ze Szkocji.

Tak więc możemy stwierdzić, że skoro do Rzeczypospolitej przybyło tylu Szkotów to także przywieźli swoje monety, które były używane w Polsce jako równowartość szeląga.

Teraz  zatem powiemy sobie jeszcze troszkę o samej monetce, wcześniej na zdjęciu,a tu na rycinie:

 

wpissa.PNGwpissb.PNGNa awersie tytulatura Karola I - Karol, z Bożej łaski król Szkocji, Anglii, Francji i Irlandii, ukoronowane litery C R  -  Karol Król, nominał II - dwa pensy

Na rewersie zaś Kwiat Ostu - symbol Szkocji, wokoło dewiza Szkocji, którą tłumaczymy na  "Nikt nie zadziera ze mną".

Moneta bita w latach 1625-49, w Edynburgu  - za pomocą młota ''hammered coin'' - w Polsce mieliśmy dużo bardziej zaawansowane techniki mennicze, o których także kiedyś napiszę na blogu.

 

Szkoccy żołnierze zaciężni

wpisd.jpg

Karol I, król ścięty w trakcie wojny domowej w Anglii, za jego panowania bito te właśnie opisywane przeze mnie turnery.

wpisc.PNGDziękuję za uwagę - kolejne wpisy niebawem (ruszamy z kopyta ;) )

/WojciechOpioła